Danışma Kurulu

1975 yılında Avusturya Lisesini, 1980 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesini Yüksek Makina Mühendisi olarak bitirdikten sonra profesyonel kariyerine Koç Holding’te başladı. Otokar şirketinde 1989 yılına kadar Üretim Müdürü olarak çalıştıktan sonra General Motors şirketine Türkiye Satış Sonrası Müdürü olarak katıldı.

Daha sonra yine General Motors’a bağlı şirketlerde uluslararası kariyerine, 1992 – 1995 arası Opel Almanya Uluslararası Satış Sonrası Müdürü, 1995 – 1998 arası GM Asya Pasifik Operasyonları İş Geliştirme Müdürü, 1998 -2000 arası GM Çin Genel Müdürü, 2000 – 2005 arası GM Asya Pasifik Tedarik Zinciri Direktörü, 2005 – 2006 arası GM Endonezya Başkanı olarak görev yaptı.

2007 yılında katıldığı Fiat Grubunda 2012 yılına kadar Tofaş CEO’su, 2012 – 2013 arası Fiat Ülke Başkanı olarak çalışıp Erdemir Grubu’na Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak geçti. Son olarak 2021-2023 yılları arasında Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı olarak görev yaptıktan sonra halen muhtelif şirketlerde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Danışmanı olarak çalışmaktadır.

Eğitim:
Avusturya Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği The Wharton School of the University of Pennsylvania  
 
İş Deneyimi:
1986-1988 yılları arasında İktisat Bankası’nda çalıştı. 1988 yılında Fiba Grubu'na katıldı. 1996-1999 yılları arasında Finansbank (Credit Europe Bank) Holland NV’nin ve 1999-2003 yılları arasında Finansbank A.Ş.’nin genel müdürlüğünü yaptı. Bu tarihten itibaren Fiba Grubu yurt dışı bankaları ve Fiba Holding A.Ş. yönetim kurulu üyeliklerinde yer aldı. Halen Fiba Holding A.Ş., Fibabanka A.Ş., Credit Europe Bank Russia ve Credit Europe Bank Romania’nın yönetim kurullarında görev yapmaktadır.  
 

Nilüfer Günhan eğitimini sırasıyla Üsküdar Amerikan Lisesi, Marmara Üniversitesi (İng. İşletme) ve University of West Georgia ABD (MBA)’de tamamladıktan sonra   kariyerine otomotiv sektöründe Doğuş Otomotiv’in kuruluşunda başlamış ve vdf (Volkswagen Doğuş Finans), TEB Cetelem ve ALJ Finans şirketlerinin kuruluş ve büyümelerine Genel Müdür olarak liderlik etmiştir. Ayrıca 2003-5 yılları arasında da Avrupa Birliği “European Banking Passport” mevzuatı çerçevesinde bir Alman bankası olan Volkswagen Bank‘ın İngiltere Şubesi’nin kuruluşunu  program lideri olarak gerçekleştirmiştir.

 

Sn. Günhan Türkiye’de finansman sektörünün kurulmasından bu yana Tüketici Finansman Derneği Başkanlığı ve Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu üyeliği görevleri kapsamında banka dışı finansal sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yapmıştır.

 

Sn. Günhan, 2018-2022 yılları arasında MENA bölgesinin en büyük gruplarından Abdul Latif Jameel (ALJ)  International Dubai ofisinde Finansman Şirketleri, Sigorta Şirketler ve FinTech Global CEO olarak görev yapmış ve yönetiminde bulunduğu şirketlerin stratejik ve dijital dönüşümlerine liderlik etmiştir.

 

2022 itibariyle Türkiye’ye döndükten sonra yönetim danışmanlığı ve bağımsız yönetim kurulu üyeliği çerçevesinde profesyonel hayatına devam etmektedir. Hali hazırda Türk Traktör A.Ş., ALJ Finansman A.Ş., Abdul Latif Jameel United Finance (Suudi Arabistan), BNP Paribas Cardif Sigorta A.Ş. ve Doğa Sigorta A.Ş. bağımsız yönetim kurulu üyesidir. 

 

Bu görevlerin yanısıra çeşitli sektörlerde yeralan ve stratejik & dijital dönüşüm yolculuğundaki birçok firmada İcra Komitesi danışmanı, yönetim danışmanı rolleri mevcut olup, ayrıca lider adayları ve iş liderlerine mentorluk hizmeti de vermektedir.

 

Sn. Günhan Boğaziçi Üniversitesi BÜYEM eğitmeni olarak dijital dönüşüm ve veri yönetimi, strateji, liderlik, yöneticiliğe giriş, aile şirketlerinde kurumsallaşma gibi alanlarda eğitimler vermektedir.

   

2018 yılında Ekonomist Dergisi tarafından seçilen Türkiye’nin 50 Başarılı Kadın CEO’su arasında yeralan Günhan, ayrıca 2020 yılında Dubai’de Finext tarafından “Excellence in Finance – Finansta Mükemmellik” ödülü almıştır.

Linked In
https://www.nilufergunhan.com/